WEB SİTESİ SAHİBİ OLMAK

1 Giriş yapın veya hesap oluşturun.
2 Siparişini gözden geçirin.
3 Tüm hizmetlerinizi satın alın.

Site kurmak için (0216) 472 65 64 nolu telefondan danışmanımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz!

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma 9:30 - 16:30
Cumartesi - 9:30 - 11:00
Sadece randevu ile pazar günleri!

Intranet Kurulumu

Intranet Kurulum Süreçleri Hakkında Bilgilendirme

Bu makalemizde Marenova'nın özel bir ürünü olan NowENTRA intranet programının şirket içinde kurulum aşamalarının nasıl gerçekleşeceğinden bahsedeceğiz. Şirket çalışanları bir çok ortak dosya üzerinde çalışabildikleri için genelde en sık yaşanan sorun dosyaların bir anda bulunamamasıdır. Bu nedenle herşeyin görsel olarak takip edildiği bir ortamın kullanılması ve silme işleminin sadece yetikili kişilere atanması, şirket içindeki işleyişi kolaylaştıracaktır.

Kullanırken basit bir yapısı varmış gibi görünse de arka tarafta oldukça kapsamlıdır. Öncellikle Intranet kurulumu için bir server ihtiyacımız olacaktır. Xeon tabanlı tek işlemcili bir sunucu ihtiyacımızı karşılayacaktır. İşletim sistemi olarak Linux sunucuyu asla kullanamıyoruz. Intranet uygulaması, Asp.NET ile yazıldığı için Windows işletim sistemli bir sunucuda çalışmak zorundadır. Kullanılacak olan sunucu File SERVER tarzında çalışacağı için windows kurulum sonrasında paylaşılan klasörleri oluşturacağız. Intranet, bir web sitesi mantığı ile çalıştığı için kurulacak sunucunun WEB SERVER olarak kurulması gerekmektedir.

Daha sonra sırasıyla SQL Veri tabanı programı kurulmalıdır. Aynı sunucu üzerinde olmasını tercih ediyoruz. Bunun nedeni sunucuyu yedeklerken komple yedekleyip geri dönüşünü de aynı şekilde komple geri yükleme olarak hazırlayacağımızdandır. SQL veri tabanı versiyon seçiminde tüm SQL sürümlerinin 2008 sonrası, intranet uygulaması için yeterlilik göstermektedir. Bu nedenle 2008 sonrası olan tüm SQL SERVER sürümlerinden elinizde mevcut olanını kurabilirsiniz.

SERVER düzgün yapılandırıldıktan sonra IIS altına Intranet uygulaması yüklenir ve yönetici tanımlamaları yapılır. Intranet, IP bazlı çalıştığı için tanımlı IP adresleri dışında intraneti kullanabilmek ve yönetebilmek mümkün değildir.Gerekli kullanım KEY dosyaları da yüklendikten sonra INTRANET kullanımınıza hazırdır.

INTRANET'in kullanıcı bilgisayarlarında açılabilmesi için bir web sitesi gibi açılması gerekmektedir. Bu nedenle Intranet kurulumunun yapıldığı bilgisayarın IP adresi diğer bilgisayarların tarayıcılarına girilmelidir.Böylelikle kullancılar Intranet erişimini gerçekleştirmiş olurlar. Server yapılandırmasını şirketiniz yapamıyor ise gerekli donanım ve yazılım tarafımıza ulaştırıldıktan sonra kurulum işlemleri bizim tarafımızdan yapılır.
 
TOP