WEB SİTESİ SAHİBİ OLMAK

1 Giriş yapın veya hesap oluşturun.
2 Siparişini gözden geçirin.
3 Tüm hizmetlerinizi satın alın.

Site kurmak için (0216) 472 65 64 nolu telefondan danışmanımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz!

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma 9:30 - 16:30
Cumartesi - 9:30 - 11:00
Sadece randevu ile pazar günleri!

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya siteleri aracılığıyla ilgi çekme ve trafik kazanma sürecini ifade eder.

 

Sosyal medya eskiden ürün ve hizmeti sunan ile satın alan müşteri arasında tek yönlü olarak gerçekleşen iletişim ve etkileşimi -çift yönlü değil- çok yönlü bir hale getirmiştir. Şimdi hem müşterilerinizin bulunduğu ortamlarda sesinizi duyuruyor, hem onlarla tartışabiliyor ve hem de onların sizin hakkınızda tartışabilmesini sağlıyorsunuz. Böylece ürün ve hizmetleriniz ile ilgili geribildirimleri de interaktif bir şekilde takip edebiliyorsunuz.

 

Sosyal medya terimi birçok farklı sosyal eylemler sağlayan siteler için kullanılır. Örneğin Twitter insanların başkalarıyla kısa mesajlar ya da “güncellemeler” paylaştığı bir sosyal sitedir. Facebook ise daha gelişmiş olarak güncellemeler, fotoğraflar, etkinlik davetleri ve çeşitli benzer aktivitelerin paylaşılabildiği bir sosyal ağ sitesidir.

 

Peki bir web sitesi neden sosyal medyaya ilgi duyar? Bunlar birbiriyle yakından ilişkilidir.

 

Sosyal medya sıklıkla yeni haberler ve hikayeler için bir keşif alanıdır. Ayrıca sosyal medya SEO çalışmalarını destekleyecek şekilde bağlantılar (linkler) oluşturmaya da yardım eder. Birçok kişiler de sosyal medya içerikleri bulmak için sosyal medya sitelerini tararlar.

 

Sosyal medya pazarlaması, internetin sosyal yönünü kullanarak, geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla çok daha kişiselleştirilmiş ve dinamik seviyede bağlantılar ve etkileşimler sağlar.

 

Bir sosyal medya pazarlaması stratejisi herhangi bir şirket blogu, bir Twitter hesabı veya “beğen” ya da “digg”le gibi bir buton kadar basit olabilmektedir. Aynı zamanda viral YouTube videoları, sosyal ağlar ve birden fazla bloglar kullanılarak bütün bir kampanyayı yönetecek kadar da komplike (karmaşık) olabilir.

 

Sosyal Medya Pazarlaması ve Sosyal Haberler

 

Sosyal medya pazarlamasının en basit biçimi – Digg gibi sosyal haber sitelerinde – blog makaleleri ve sosyal ağ paylaşımlarını etiketleyerek (tag) kolay erişilmesini ve oylanmasını sağlamaktır.

 

Bu tip pazarlama araçları genellikle otomatikleştirilebiliyor, dolayısıyla uygulaması basittir. Ayrıca işletmelerin web siteleri için oldukça etkili olabilmekte ve şirket bloglarının ve ürünlerinin tanıtımı için harika bir araca dönüşebilmektedir.

 

Sosyal Medya Pazarlaması ve Bloglar

 

Bloglar birçok bakımdan geleneksel medyanın bir uzantısı gibi hizmet verebilmektedirler. Gazeteler ve dergiler gibi geleneksel medya organlarına gönderilen yorum kopyaları, konu ile ilgili bloglara da gönderilebilir.

 

Bloglar ayrıca “sanal turlar” düzenleme imkanı da sağlamaktadırlar. Örneğin, birçok yazar sanal kitap turları düzenlemenin cazibesine kapılmış durumda; ki bu onlara seyahat masrafları olmaksızın okurlarına ulaşma fırsatı sunmaktadır. Bu tür sanal kitap turları kitap eleştirileri ve kitap hediyelerinin yanısıra, yazar söyleşileri ve soru – cevap oturumlarını da içerebilmektedir.

 

 

 
TOP