WEB SİTESİ SAHİBİ OLMAK

1 Giriş yapın veya hesap oluşturun.
2 Siparişini gözden geçirin.
3 Tüm hizmetlerinizi satın alın.

Site kurmak için (0216) 472 65 64 nolu telefondan danışmanımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz!

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma 9:30 - 16:30
Cumartesi - 9:30 - 11:00
Sadece randevu ile pazar günleri!

Hangi alan adını ?

Sahip olduğunuz alan adı değerli olsun!

Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com, net ve org olarak sıralanabilir. Ancak domain tescil ettirmek istediğiniz alan adı için sadece .com uzantılı versiyonunu tescil ettirmeniz ileride markanız veya web siteniz için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz uzantıları tescil ettirip kullanabilir, bu kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilir.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse , sadece falanfilanxx.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası falanfilanxx.net, bir diğer kullanıcı ise falanfilanxx.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir.
Özellikle com net org gibi jenerik uzantılı domain ler ilk gelen alır prensibi ile tescil edildiğinden, bu alan adları üzerinde artık hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.

Dolayısı ile bir alan adı tescil ettirirken eğer müsait ise firmaniz.com firmaniz.net firmaniz.org firmaniz.info gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak birlikte tescil ettirmeniz tavsiye edilir.

".com" uzantısının müsait olmadığı durumlarda com.tr info.tr biz.tr gibi alternatifleri de birlikte tescil ettirebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise alan adı tescilleri 1 yıllık sürelerde olur. Aksi belirtilmediği sürece ilk tesciliniz 1 yıllık bir süreyi kapsar. Eğer yenilemeyi unutursanız sonraki yıllarda bu alan adını kaybedebilirsiniz. Bir başkası tarafından tekrar satın alınması durumunda ise her hangi bir hak iddaa edemezsiniz. Alan adının yeni sahibi ile bu durumda muhattab kalmak zorundasınız. 20 dolara satın aldığı alan adı için sizden 5000 dolar yada canı o anda ne kadar para istiyorsa sizden talep edebilir.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için alan adını başta alırken 3 veya 5 yıl gibi süreler dahilinde satın almanız size erken bir koruma olanağı sağlayacaktır. Evet belki iş başlarda size maliyetli gelebilir fakat uzun vadede düşündüğümüzde markanızı hatta firma isminizi ve işinizi koruduğunuzu düşündüğünüzde çok da akıllıcı bir yatırım olduğunu görmüş olacaksınız.
TOP