WEB SİTESİ SAHİBİ OLMAK

1 Giriş yapın veya hesap oluşturun.
2 Siparişini gözden geçirin.
3 Tüm hizmetlerinizi satın alın.

Site kurmak için (0216) 472 65 64 nolu telefondan danışmanımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz!

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma 9:30 - 16:30
Cumartesi - 9:30 - 11:00
Sadece randevu ile pazar günleri!

Tasarımda Dikkat Edilecek Hususlar

Bir Web Sitesi İçin Tasarımda Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

Bir Web sitesi oluturmak ne kadar zor olabilir ? Liseli gençler web tasarımı yapıyorsa patronlar yada meslek sahibi olan kişiler neden bir web sitesi kurmak için bu kadar zorlanıyor?

Ne yalan söyliyim ilk yaptığım web sitelerine baktığımda bende içeriğin pek işe yarar bir içerik olmadığını görüp gülüyorum. Her ne kadar bundan 10 yıl öncesine göre başarılıbir ziyaretçi kitlesi olmuş olsa dahi bugünkü yaptığım web sitesi tasarımlarına göre son derece basit sayfa içerikleri ve görseller yer almaktaydı.

Son yıllarda yapılan web siteleri çok daha görsel ve birbirinden farklı tasarımlara sahiptir. Ancak web sitesi hazırlarken sadece tasarıma değil metin,resim ve makale olarak web sitesi içeriğine de dikkat edilmelidir.Sayfa içindeki resim ve grafikler en iyi şekilde optimize edilmeli ve uygun formatlar seçilmelidir. Web sitenizin alt sayfaları ziyaretçiye en hızlı ve basit şekilde sunulmalıdır ve bunun için bir navigasyon yani diğer sayfalara yönlendirme hazırlamanız tavsiye edebilirim.

 

SİTEYE ÖZGÜN İÇERİK


Web sitelerinde konu ne olursa olsun içeriğin özgün yani diğer web sitelerinden farklı bilgiler içermesi gerekmektedir. Özellikle arama motorları özgün içerikli web sitelerine daha yüksek değer vermekte ve diğer sitelerden daha üst sıralara taşımaktadır. Web sitenizi oluştururken rakip firmaların sitelerinden metin yada resim almak yerine kendi makale ve resimlerinizi oluşturun.

Sitenizde konu tercihini doğru yapmak, içeriği olabildiğince güncel ve özgün tutmak en önemli konudur. Sitenizde başka sitelerden haberler, resimler yada makaleler bulundurmak istiyorsanız, alıntı yaptığınız site adını eklemeniz hem etik hem de hukuki açıdan önemlidir. Ancak Sitenizden başka bir siteye link çıkışı yapmanız Google'daki sıralamalarda yükseliş değerini yavaşlatabilir.

Site Şablonu Tasarımı Web sitelerinin görsel olarak ziyaretçileri cezbetmesi gerekmektedir. Günümüzde internet hızındaki artış, sitelerin şablonlarında resim kullanımı yaygınlaştırmıştır. Daha önceleri sitenin yüklenmesini yavaşlatan grafikler artık sitelerde daha rahat ve fazla miktarda kullanılabiliyor. Web siteleri de birçok yerde gördüğümüz ancak dikkatimi çekmeyen matematiksel kurallara göre tasarlanmaktadır. En azından ben tasarım yaparken bunlara dikkat ederek yapıyorum. Özellikle Altın Oran olarak bilinen en ve boy oranları sitelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Peki nedir bu Altın Oran….


0 1 1 2 3 5 8 13 21

Evet yukarıda görünen ve ilk bakışta pek de anlamlı gelmeyen bu sayılara Fibonacci Serisi denmektedir. Leonardo Fibonacci tarafından yaklaşık 900 yıl önce keşfedilmiş olan bu dizi, doğanın sayıları olarak da isimlendirilebilir.

fibonacci

Serideki kural sayıların kendinden önceki iki sayının toplamı şeklinde ilerlemesidir. Bu sayılar birbirine bölündüğünde 1.612 sayısı elde edilmeye başlanır. Bu sayıya Altın oran denilmektedir.
Altın Oran A4 kağıtlarından film afişlerine, yüzümüzde ve vücudumuzdan tavşanların üremesine, salyangozun kabuğundan bitkilerde yaprakların dizilimine, yunan tapınaklarından mısır piramitlerine ve Leonardo Da Vincinin resimlerine kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor.

Bu oranı web sitemizde nasıl kullanabiliriz?

Örneğin sitenizde bir dikgörtgen alan oluşturmak istiyorsunuz. Genişliği 250px ise Yüksekliğini 250/1.612=155px olarak seçilebilir.
Altın Oranla ilgili birkaç örneği resimlerle göstermeye çalışalım.

Eğer kenar uzunluğu fibonacci şeklinde artan kareleri aşağıdaki şekilde yerleştirirsek çok tanıdık bir şekil elde ederiz.

Özellike Twitter ve bir çok sosyal medya sitelerindeki gibi günümüzde çok popüler sitelerde de aynı tasarımı görmek mümkün. Dikkat edilecek nokta fibonacci serisini oluşturan en küçük karelerin bulunduğu alana Twitter güncel haberleri yerleştirmiştir. Bu bilinçli olarak yapılan bir tercihtir. Çünkü özellikle spiral şeklinin merkezine gelmektedir ve ilk bakışta en çok dikkati çeken alanın burasıdır.

RENK TERCİHLERİ

Tasarımlarda sitede kullandığımız renkler ziyaretçilerimiz açısından algıda seçicilik yaratmalıdır. Aynı günlük hayatta giydiğimiz kıyafetlerin renk uyumuna dikkat ettiğimiz gibi web sitlerinde de içeriklerin renk uyumuna özen göstermemiz gerekmektedir. Renklerin aynı zamanda insanlar üzerinde psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Örneğin bebeklerle, çocuklarla ilgili tasarlanan bir site de renklerin canlı, göz alıcı, eğlendirici olması gerekir. Siyah zemini olan bir çocuk yada bebek sitesi çok anlamlı olmayacaktır. Tabiki rock n roll ile ilgili bir sitenin de pembe ağırlıklı olması sınırları zorlayan bir teşebbüs olacaktır.Turuncu ve sarı renkler insanda açlık duygusu uyandırır. Fastfood restorantları özellikle de pizzacılarda bu renkleri sıklıkla görebilirsiniz. Tasarımınızda bu etkenleri de göz ardı etmemeniz faydalı olacaktır.

Tasarımlar en fazla üç ana renk ve bu renklerin tonlarından oluşmaktadır. Renklerin arasına siyah, beyaz ve gri gibi geçisler sağlayacak renkler istenildiği kadar kullanılabilir. Siyah, beyaz ve gri renkler joker gibi düşünülebilir ve dikkat edilirse bu üç renk hemen hemen tüm renklerle uyumludurlar.

Siteye dikkatlice baktığımızda yeşil, mavi ve turuncu renklerin tercih edildiğini görebiliriz. Özellikle mavi ve yeşilin farklı tonları sıklıkla kullanılmış durumda. Turuncu diğerlerine göre daha az etkili. Siyah, gri ve beyaz renkleri ise oldukça yoğun kullanılmış. Grinin tonları sitede gölgeler ve daha ışıklı alanlar oluşturmak için gayet hoş ve dengeli kullanılmışlar.

 

 
TOP