WEB SİTESİ SAHİBİ OLMAK

1 Giriş yapın veya hesap oluşturun.
2 Siparişini gözden geçirin.
3 Tüm hizmetlerinizi satın alın.

Site kurmak için (0216) 472 65 64 nolu telefondan danışmanımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz!

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma 9:30 - 16:30
Cumartesi - 9:30 - 11:00
Sadece randevu ile pazar günleri!

Web Service nedir ?

 
web servis

 

Web Servisleri internet standartları olan XML ve HTTP üzerinden hizmet verebilen yapılardır. Daha teknik bir dille söylemek gerekirse, web servisleri internet üzerinden erişilebilen bir kütüphane, bir fonksiyon yada bir veritabanı gibi düşünülebilir.

Aslına bakarsanız bir firmada farklı platformlara yönelik hazırlanmış uygulamalar arasında ki senkronizasyonu sağlamak amacıyla Web Servisleri kullanılabilir. Buna rağmen Web Servisi kelimesindeki “Web” sözcüğü ile internet ortamında web servislerinin kullanımını ön plana çıkarmak için kullanılmıştır. Fakat normal ugulamarda da çoğu durumda Web servsilerinden faydalanmamız mümkündür.

Web servisleri standart bir veriyi belirli bir veritabanından okuyacak şekilde basit olarak kurgulanabilir yada dinamik olarak sürekli güncellenebilen ve kendi içinde de veri oluşturabilen değişkenlik özelliği taşıyan karmaşık ve yüksek ölçüde yazımı dikkat istiyen bir kurguya da sahip olabilir. Web servisleri veri besleyeci niteliğinde olabileceği gibi sadece veri gösterici özelliğine de sahip olabilir. Kullanım türevleri tamamen ihtiyaca göre değişkenlik göstere bilir.

Günümüzde birbiriyle haberleşecek sistemleri gerçeklemek için en çok tercih edilen yöntem web servisidir. Web servisi, XML tabanlı mesajlaşmayı esas alır. Bu nedenle haberleşecek sistemlerin platformlarının uyumlu olması gerekmez.XML iletişim standarları aracılığıyla iletişim kurarlar. Web servisinin en büyük faydası budur.

XML web servisleri, SOAP adı verilen “Simple Object Access Protocol” (Basit Nesne Erişim Protokolü) ile iletişim kurarlar. Bu, web servisi erişim standardıdır. SOAP protokolü sayesinde web servisleri, basit ve mesaj tabanlı bir iletişim sağlar.

XML Web servislerinin beraberinde bir çok avantaj getirir. Unutulmaması gerekir ki, başarılı şirketler çalışılması en kolay olan şirketler olacaktır. Çalışılması kolay olduğundan diğer iş ortaklarınız da sizinle çalışarak hem kendi verimlilik ve karlarını artıracak, hem de sizin ulaştığınız kitle ve iş hacminiz inanılmaz oranda yükselecektir.
 
TOP