WEB SİTESİ SAHİBİ OLMAK

1 Giriş yapın veya hesap oluşturun.
2 Siparişini gözden geçirin.
3 Tüm hizmetlerinizi satın alın.

Site kurmak için (0216) 472 65 64 nolu telefondan danışmanımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz!

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma 9:30 - 16:30
Cumartesi - 9:30 - 11:00
Sadece randevu ile pazar günleri!

E-ticaret sitesi kurulumu

E-ticaret sitesi kurulum süreçleri hakkında bilgilendirme

E-ticaret sitesi günümüzde ticaretle uğraşan kişilerin kaçınılmaz alternatif modli olmuştur. Hatta ve hatta çoğu zaman artık sadece e-ticaret üzerinden ticaret yapan firmaları görebilmekteyiz. Bu nedenle bu sektörde yerini almak isteyenler, nasıl ve nereden başlayacaklarını bilememekle birlikte yanlış yönlendirmelere mağruz kalmaktadırlar. Aydınlatıcı yol göstermek için bu makaleyi yazmak ve e-ticaret sitesi kurmak isteyenlere ışık tutması açısından bilgi vermek istedik.

İlk olarak e-ticaret sitesi kurmadan önce ürünlerimizi satacağımız bir alan adı yani domain adresi bulmamız gerekiyor. İsim çok önemlidir. Bilinen en büyük yanlış, alan adı içerisinde belli ürün kelimelerinin geçmesini sağlamaktır. Bu bilinen en büyük yanlıştır. Asıl önemli olan ve doğrusu marka değeri yaratmaktır. Alan adı uzun olursa  kullanıcıların hafızasında kalmaz. Alan adı hem akılda kalıcı hem de kısa olmalıdır. Ancak alan adı ile ilgili tek tevsiye edeceğimiz Google tarafında değerli olmak istiyorsak alan adı kaydını uzun süreli almaktır. Örneğin 5 yıl kayıt altına alınmış bir alan adı 1 yıl kayıt altına alınmış bir alan adından daha değerlidir. İşimizi ne kadar önemsediğimizi gösterir.

Alan adı kaydımızı yaptırdıktan sonra sıra eticaret sitesi için uygun yazılım aramaya geldi. En büyük yanlış işe gidip bir hosting şirketinden hosting paketi almak. Web sitesi yada eticaret sitesi yaptırmak isteyen çoğu kişi hosting aldıklarında işe başladıklarını sanıyorlar. Halbuki paralarını boşa harcadıklaırınının farkında değiller. Çünkü artık yazılımların çoğu günümüzde bellirli özelliklerdeki hostinglerde çalışmakta hatta size web sitesi veya eticaret sitesi kurmak isteyen firmalar aynı bizim gibi ücretsiz hosting verebilirler. Eğer yazılımını kendiniz geliştirecekseniz ve çıkan hatalara çözüm bularak ilerleyecekseniz ucuz olan hosting firmalarından hosting paketi satın alabilirsiniz.

Seçeceğiniz yazlım .NET tabanlı olursa sizin için güncelleştirmesi ve geliştirilmesi kolay olur. Ayrıca güvenlik tarafı daha fazla olan ve arkasında Microsoft'un olduğu bir yazılım dilidir. Ancak bu yazılım dilindede de C# kodlama önem arz etmektedir. Web siteniz ASP.NET c# ile kodlanmış ise artık avantajlı ve güvenilir bir sanal mağaza sahibisiniz demektir. Çoğu şirket ASP.NET c# ile artık kodlama gerçekleştirmedir. Çünkü diğer şirketlerle XML bağlantıları kurmak vs. gibi işlerde neredeyse bu standartlara bağlanmıştır.

E-ticaret sitesi aldıktan sonra geriye yapılması gereken ürünlerimizi girmek ve mağazamızı aktif hale getirmektir. E-ticaret sitesinin yıllık işletim ücreti maliyetlerinden bahsedecek olursak Alan adımızı, hosting hizmetimizi standart olarak yenilmemiz gerekmektedir. Eğer mağazamız ortak ödeme yöntemi ile tahsilat yapıyorsa Statik IP ve SSL sertifikası almamıza gerek yok. Aslında her türlü SSL kurmak ve Statik IP ile sitemizi işletmek müşterilerimize güven vermemizi sağlasa da bu maliyetleri üstlenmek tamamen sizin kendi kararınız olacaktır. Eğer sitemiz 3D sanal POS ile çalışıyorsa o zaman SSL sertifikası almamız zorunludur. SSL sertifikaları sunucu üzerinde kiralanan IP adreslerine bağlı olarak çalışırlar. Dolayısıyla SSL sertifikası alan kişinin IP adresini de yıllık olarak kiralamak gibi bir zorunluğu vardır.
 
TOP