WEB SİTESİ SAHİBİ OLMAK

1 Giriş yapın veya hesap oluşturun.
2 Siparişini gözden geçirin.
3 Tüm hizmetlerinizi satın alın.

Site kurmak için (0216) 472 65 64 nolu telefondan danışmanımızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz!

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cuma 9:30 - 16:30
Cumartesi - 9:30 - 11:00
Sadece randevu ile pazar günleri!

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web Sitesi kurmak için başlangıç noktamız ne olmalıdır? İlk izleyeceğimiz yol ile rotamızı çiziyoruz

Öncelikle web sitesi kurmak istiyorsak ihtiyaçlarımızı ve sahip olmamız gerekenleri ortaya çıkartmalıyız. Bir alan adımız mutlaka olmalı. Alan adı bizi internet üzerinde www.firmaadimiz.com gibi bir isimle temsil edecek. Uzantıda burda çok ama çok önemli. Eğer Com.tr uzantılı bir alan adı almak istiyorsak bunun için tescil belgesi veya almak istediğimiz alan adının firma isminde geçiyor olması gerekecek. Türkiye'de sonu TR uzantılı alan adları, Nic.tr üzerinden satın alındığı gibi bizim gibi kayıt operatörü firmalardan da direk alabilirsiniz. sonu TR uzantısı ile biten alan adlarında evrak prosedürü fazla olduğu için genelde firmalar kayıt operatörleri aracılığıyla bu alan adlarını kayıt ettirmektedirler.

Daha sonra web sitemizi barındıracağımız biz Hosting alanımızın olması gerekmektedir. Hosting, web sitemizin mimarisinin arsasıdır. Ancak bu arsanın bazı özellikleri vardır. Hosting, bir sunucunun belirli bir oranda paylaşılarak bir çok kişiye aynı hizmeti vermek maksadıyla kurulmuş bir barındırma seçeneğidir. Bu nedenle bulundumuz sunucunun müşteri kapasitesi de çok ama çok öenmlidir. Eğer ki 2000 hosting alanı açık olan bir sunucu üzerinde faaliyet göstermeye çalışıyorsanız, web sitelerinizin çok yavaş açılma gibi bir durumla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.

Bu nedenle tek bir sunucuda max. ne kadar müşteriyi barındırdıklarını firmalara sormanız gerekir. Bununla birlikte sunucular 2'ye ayrılır. LINUX ve WINDOWS tabanlı sunucular. LINUX sunucular lisans gerektirmediği için kuran şirketlere ek bir maliyeti yoktur. Sunucuyu para verip alır ve üzerine ücretsiz işletim sistemi olan LINUX kurarlar. Size de bunu uygun fiyatla satarlar. Ama neyi satarlar ? Ücretsiz bir yazılımı, ücretli satarlar. Burda bir tuhaflık sezinlemiyorsanız ve ucuza hosting aldım diye seviniyorsanız yazının devamını okumanıza gerek yok. Çünkü o saatten sonra muhattaplarınız çok çok farklı kişiler olacaktır.
 
Ancak ben işime profesyonel sahip çıkmalıyım, internette var olmak benim için önemli diyorsanız, profesyonel şirketleri tercih etmelisiniz. Windows sunucular ciddi lisanslar ödenerek kullanılır. Ama güvenlik, ücretsiz yazılım ve açık kaynak kodlu yazılım kullanan sunuculara göre çok daha yüksektir. Her şeyden önemlisi konusunda uzman kişiler belirli bir standart bilgilerle artık uzmanlaşmıştır. Diğerinde ise deneme yanılma oldukça yüksektir. Windows sunucuları üzerinde ihtisas yapanlar sektördeki gelişmeleri daha sıklıkla takip eder. Ayrıca üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği fakültelerinde web teknolojilerinde kullanılmak üzere C# , ASP.NET dili öğretilmek ve bu yazılım dili de Microsoft tarafından geliştirilen bir yazılım dilidir.

Bu doğrultuda ilerlerken kafamızı kurcalayan web sitesi yazılımı ne olmalı sorusu oldu. Hemen cevap verelim. Tabi ki de ASP.NET ile sitemizi yazdırmamız gerekiyor. Windows tabanlı bir sunucuda PHP yazılımı yazdırmanız çok da mantıklı değil. Bunun yerine Microsoft’un FRAMEWORK kütüphanelerini kullanan bir yazılım ile web sitesi yaptırmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Ve asla unutmayın. BEDAVA diye başladığınız web sitesi yada e-ticaret sitesi işlerinde tam da en önemli noktalarda işin hep paralı olduğunu ve normal site yaptrımaktan çok daha maliyetli olacağını bilmelisiniz. Örneğin aldığınız eticaret sitesinde mutlaka ödeme modülü eksik olacaktır. Diğer özellikler hep para ödediğiniz sürece aktif hale gelecektir. Bir de bakmışsınız ki ödediğiniz para 4 bin TL yi geçmiş, ve siz tanımadığınız insanlara internet üzerinden para gönderir duruma gelmiş, ve bu şekilde tanımadığıız insanlarla internet üzerinde işinizi kurarak, altı boş bir güven beslemiş olacaksınız.

Bunun yerine sizi her daim daim bu yolda yanlız bırakmayacak firmalara güvenerek karşılıklı öz veri duygularına dokunarak ticaretinize biraz da siz sahip çıkmalısınız.
TOP